Idealna data ślubu to jeden z pierwszych dylematów narzeczonych. Jaka będzie pogoda? Czy wszystkim gościom uda się dojechać i czy kombinacja cyfr będzie wystarczająco romantyczna? Dużo niewiadomych – jak zatem wybrać najlepszy termin ślubu i pasującą do Was datę, która stanie się dla Was symbolem i już zawsze będzie przypominać w kalendarzu ten piękny dzień?

Jest kilka kwestii, które musicie rozważyć zanim ostatecznie wybierzecie termin swojej uroczystości – i być może przejście przez to wcale nie będzie to takie trudne. Jeśli weźmiecie moje wskazówki pod uwagę to decyzja okaże się o wiele prostsza 🙂 Wystarczy zdecydować co jest dla Was najważniejsze…
W Polsce „sezon ślubny” trwa od czerwca do września i wtedy narzeczeni decydują się najczęściej na organizację swojego ślubu i wesela. Raczej rzadko wybierane są pozostałe terminy: późna jesień, zima czy wczesna wiosna – wiadomo pogoda nie zachęca, a pary raczej marzą o słonecznym, ciepłym dniu. Ponadto najczęściej śluby odbywają się w soboty, ostatnio coraz częściej w piątki.. a nawet czwartki! Dlaczego?

 ›Budżet, koszty… cena?

Ślubne koszty to jeden podstawowych priorytetów polskich par w organizacji ślubu, dlatego niektóre z nich decydują się na uroczystość w piątek lub w czwartek, dzięki takiej decyzji po prostu oszczędzają – ponieważ wybierając datę piątkową lub czwartkową można liczyć na rabaty i upusty od ślubnych podwykonawców.
Takie rozwiązanie jest idealne kiedy zależy Wam na konkretnej lokalizacji wesela, a standardowa cena w tym miejscu za tzw. „talerzyk” jest dla Was za droga – organizując wesele w inny niż sobota dzień tygodnia z pewnością będziecie mogli uzyskać rabat. Na znaczący upust możecie też liczyć, gdy zorganizujecie wesele poza sezonem ślubnym.
Ok, oszczędność jest cnotą a co w przypadku gdy data ślubu ma być romantyczna, symboliczna i równie perfekcyjna jak cała reszta przyszłego ślubu i wesela?

 ›Perfekcyjne zestawienie cyfr… gwarancją sukcesu!

Jeśli jesteś romantyczką, wierzysz w numerologię lub po prostu to ma być idealna data ślubu ponieważ jesteś perfekcjonistką to musisz znaleźć taką, która będzie coś dla Was znaczyć. Jeśli z odpowiednim wprzędzeniem ustalicie taką datę Waszego pięknego ślubu i wesela to będziecie mieć duże szanse, że termin w upatrzonej lokalizacji będzie dostępny. Niestety takie „ciekawe” daty jak np. imieniny miesiąca bardzo szybko są rezerwowane.
Popularne jest też wybieranie daty ślubu, która jest jednocześnie rocznicą poznania się, pierwszej randki, pierwszego pocałunku czy zaręczyn… to takie romantyczne ♥ Niektóre pary wierzą też, że wybór daty ślubu taki sam jak swoich rodziców czy dziadków będzie gwarancją, że powtórzą ich sukces miłości!
No właśnie, a co jeżeli musicie się dostosować do swoich ważnych gości, ponieważ nie wyobrażacie sobie tego dnia bez nich?

 ›Termin ślubu dogodny dla gości VIP

Zdarzyło mi się, że moi Klienci dopasowali termin ślubu do swoich gości i ich obecności na planowanym ślubie. Rozumiem ich doskonale – ponieważ czym byłby ten cudowny dzień bez towarzystwa ludzi, z którymi chcemy go celebrować. Pamiętajcie w takim wypadku to również będzie idealna data ślubu, ponieważ na Waszej uroczystości będą kochane przez Was osoby.
Jeśli jesteście w takiej sytuacji  należy najpierw dopytać się swoich VIP’ów w jakim okresie roku, czy danego sezonu będą mogli dogodnie np. przyjechać do Polski z zagranicy. Podobnie jest gdy planujemy na wesele zaprosić w większości rodziny z dziećmi – okres wakacyjny może okazać się idealny, ale najpierw upewnijcie się, że wasi ważni goście nie zaplanowali już w tym terminie swojego wielkiego, rodzinnego urlopu. Tu również będzie istotne wysłanie zaproszenia ślubnego z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym – być może wasi goście połączą swój urlop i wyjazd z obecnością na Waszej uroczystości.
A co ze ślubami w święta? Wybierać takie daty czy nie?

 ›Ślub w święta?

Dla niektórych ślub w święta to pewien rodzaj oszczędności. Dla innych to gwarancja, że wszyscy ważni goście będą mogli uczestniczyć w uroczystości… no i termin jest jakby odświętny, a czas taki magiczny… Gdyby tak naprawdę było, to śluby w święta byłby bardzo popularne – a tak do końca wcale nie jest.
Śluby w święta to przede wszystkim śluby konkordatowe, decydują się na takie rozwiązanie pary bardzo wierzące – dla nich jest to swojego rodzaju dodatkowe przeżycie duchowe. Poza tym z mojego doświadczenia wesela zorganizowane w okresie świątecznym są raczej małymi przyjęciami czy obiadami rodzinnymi, a nie hucznymi zabawami do białego rana. No i wreszcie ten magiczny czas świąt należy do świąt, a nie do Młodej Pary, zatem to Wy będziecie musieli się dopasować do tradycji, zwyczajów …i gości. Tak, ponieważ nie wszyscy zaproszeni będą zachwyceni tym, że w ten ważny dla nich, rodziny okres, mają wygospodarować czas na uczestnictwo w ślubnej uroczystości.
Jeśli to Was nie zniechęca to dodam, że być może organizując ślub i wesele w święta możecie się spotkać z podwyższoną ceną usług od ślubnych podwykonawców. Oni też chcą mieć święta dla siebie 😉
Wcale nie chciałam Was odwieźć od pomysłu organizacji ślubu w święta. Chciałam tylko uświadomić Wam, że zanim wybierzecie swoją datę należy naprawdę przemyśleć wszystkie za i przeciw, a następnie zdecydować co jest dla Was najważniejsze, ponieważ ta decyzja będzie miała wpływ na kolejne organizacyjne dylematy 😉 Bez względu na to na jaki termin się zdecydujecie jestem pewna, że będzie to Wasza idealna data ślubu ♥

najnowsze ARTYKUŁY / ślubny blog by WHITE EVENTS

Zieleń będzie królować w przyszłym roku

| AKTUALNOŚCI | No Comments
Amerykański Instytut kolorów Pantone ogłosił, iż w 2017 roku królować będzie naturalny odcień zieleni, czyli greenery. Po lekkich i delikatnych barwach różu i błękitu przyszedł czas na mocny akcent zapominanej…

Ślubne zaproszenia – trendy na 2017 rok

| AKTUALNOŚCI | No Comments
Powoli zbliża się czas wyboru ślubnych zaproszeń. Wiemy, że szczególnie dla przyszłych Panien Młodych wybór ten wcale nie jest taki prosty. Jest przecież tyle możliwości, kolorów, grafik i czcionek. A…

Przedślubne i ślubne przesądy

| AKTUALNOŚCI | No Comments
Dziś Andrzejkowy wieczór. Czas magiczny, pełen wróżb i przesądów... Z tej okazji postanowiłam zebrać wszystkie znane mi ślubne przesądy i zwyczaje, które mają zagwarantować miłość, pieniądze i pomyślność Parze Młodej. To…

Wybór miejsca na wesele

| AKTUALNOŚCI, ORGANIZACJA ŚLUBU | No Comments
Jedni marzą o królewskim weselu w sali pałacowej, inni o rustykalnym przyjęciu najlepiej w starej stodole, gdzieś z dala od zgiełku miasta. Wybór miejsca na wesele wcale nie jest taki prosty. Oprócz…